انسان در انحصار صنعت


سید صالح فتوحیسه‌شنبه 03 اسفند 1400
10,5امتیاز علمی این اثر

با اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات دانشمند اسکاتلندی و در پی آن شکل گیری دوران انقلاب صنعتی تمام جهان و بویژه اروپا از دوران سنتی وارد دوران تحول و صنعت شدند. کارخانه های بزرگ صنعتی برای تولید کالاهای صنعتی شکل گرفتند و اکثر کشاورزان به کارگرانی تبدیل شدند که نیروی کار کارخانه ها را تامین می کردند و رابطه سرمایه دار و کارگر از این زمان شروع شد.

 با ورود به دوران صنعتی و با بهره گیری از موتور بخار دانشمندان و مخترعان سراسر جهان موفق به ساخت اختراعات پیشرفته ای همچون لوکوموتیو، کشتی بخار و اتومبیل شدند و صنایع حمل و نقل، کشاورزی، نساجی و... دچار تحولی عظیم شدند. این دستاوردها پایه و اساس پیشرفت ها و تحولات در تجارت و بازرگانی، تولیدات انبوه و... را فراهم کردند و موتور بخار نیروی محرک قدرتمندی برای تمامی مخترعان و دانشمندان شد.

با گذر زمان و اکتشاف ماده گرانبهای برق، علم دوباره دچار تحولی عظیم شد و بسیاری از اختراعات مهم و تاثیر گذار توسط مخترعان ساخته شدند تا زندگی  برای انسان ها آسان تر شود. اولین لامپ ها برای روشن کردن زندگی انسان ها، اولین وسایل همچون تلفن و تلگراف برای ارتباط رسانی انسان ها و... اختراع شدند. موتور های برقی جای خود را به موتور های دیزلی دادند و نیروی برق، نیروی محرک برای چرخش چرخ کارخانجات و تولید وسایل صنعتی متنوع و گوناگون شد.

 با جایگزین شدن نیروی برق به جای نیروی بخار، چرخش چرخ کارخانجات بیش از پیش سرعت می یابد و کارخانجات فراوانی در نقاط مختلف جهان شکل می گیرند. اکتشاف برق نه تنها تحولی عظیم در حوزه زندگی فردی ایجاد کرد بلکه تحولی فوق العاده عظیم را در عرصه های اجتماعی زندگی بشر ایجاد کرد و بشر را قادر به این ساخت تا با خلاقیت و دانش خود وسایل و ابزارآلاتی را اختراع کند تا بتواند بر محیط پیرامون خود و به ویژه طبیعت تسلط پیدا کند و از ظرفیت های این محیط بی کران بهره مند شود. با پیشرفت هرچه بیشتر علم، جهان گام های بلندی تری در دنیای صنعت برداشت و به پیشرفت های شگرف و بزرگی دست یافت. انسان ها علاوه بر توسعه علوم مختلف همچون فیزیک، شیمی، نجوم و... توانستند با علم هوا و فضا به محیط ماورا زمین یعنی فضا راه پیدا کنند و از ظرفیت های این محیط بی کران برای توسعه علوم و فناوری های خود استفاده کنند. 

امروزه صنعت و وسایل مختلف صنعتی و ماشینی به بخش بزرگ و جدانشدنی زندگی تمام انسان ها تبدیل شده اند و مهم ترین عامل پیشرفت و قدرت کشورها به شمار می آیند. با پیشرفت هرچه بیشتر علوم بشری، جهان هرچه بیشتر و بیشتر صنعتی می شود و زندگی تمام انسانها در انحصار صنعت قرار می گیرد. با پیشرفت هر چه بیشتر علوم، انسان ها به ابزارآلات پیشرفته تر و قدرتمندی تری دست پیدا می کنند که می  تواند بر محیط پیرامون خود به خصوص طبیعت تسلط بیشتری پیدا کرده و حتی  مطابق با تمایلات خود تغییرات گسترده ای در آن ایجاد کنند. صنعتی شدن جهان هم جنبه اجتماعی و هم جنبه فردی زندگی تمامی انسان را تحت تاثیر خود قرار داده است و تغییرات گسترده ای را در نوع زندگی، آداب و رسوم ها، فرهنگ ها و عادت های گروه های مختلف مردم ایجاد کرده است. صنایع مختلف، ابزارآلات و ماشین های صنعتی در گذر زمان توسط علم، دانش و خلاقیت انسان ها ایجاد شده اند اما امروزه این عوامل از انسان ها مستقل شده و حتی بر انسان ها تسلط یافته اند و به رفتارها، تفکرات و سخنان ما انسان ها شکل می دهند.در این دوران انسان بیش از پیش در تسلط و انحصار ساخته های خود قرار گرفته اند و اکنون  در بین ساخته های بشری، صنعت و صنایع مختلف انسان ها را در حصار خود گرفتار ساخته اند و زندگی انسان ها به زندگی تمام ماشینی و صنعتی تبدیل کرده اند. البته تسلط و سلطه صنعت بر انسانها درجات گوناگونی دارد و هر چه پیشرفت ها و تحولات صنعتی ادامه دار باشد و انسان ها بیش از پیش خود را به ماشین آلات و ابزار های صنعتی وابسته کنند، درجه این تسلط و انحصار بیشتر می شود.

این نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید