به جای قلم زدن های مخرب ؛تبیین عقلی و منطقی حجاب و عفاف ضرورت دارد


مهدی اسماعیلیجمعه 04 شهریور 1401
10,3امتیاز علمی این اثر
به جای قلم زدن های مخرب ؛تبیین عقلی و منطقی حجاب و عفاف ضرورت دارد 

برای تبیین بهتر این موضوع تحشیه ای می زنیم بر گزارش رسا نیوز از خطبه های نماز عید قربان به امامت حجه الاسلام  حاج علی اکبری ؛ تا  سبب روشنگری درباره ضرورت تبیین منطقی و عقلی حجاب و عفاف گردیده و امید است که مورد توجه و امعان نظر مسئولین مربوطه قرار گیرد:

  به گزارش رسا نیوز ؛حجه الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و امام جمعه موقت تهران درباره  حجاب و عفاف  در دومین خطبه نماز عید سعید قربان این چنین اظهار داشتند که : در این باره یک سینه سخن است که به جای خود. اما، یک کلمه را عرض کنیم. در این زمینه بحمدالله قانون کامل و جامعی وجود دارد، مسئله هم مسئله عادی نیست بلکه به هویت، خانواده و ایمان جوانان ما گره خورده است. لذا، اجرای کامل قانون حجاب و عفاف که بحمدالله در دولت جدید هم ابلاغ و تاکید شده و برای اجرای آن مصمم هستند، خواسته و مطالبه ماست. یعنی مطالبه ما اجرای کامل همین قانون است. یک عرصه وسیع شامل همه ابعاد این مسئله است. امیدواریم به لطف خداوند متعال با همت مسئولان و همکاری مردم به عنوان یک امر ملی و سراسری با کمک همه اجرایی شود. نهادها، مسئولیت اول را در این زمینه دارند و ما نیز در این زمینه مسئولیت‌هایی داریم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در پایان سخنانش با تاکید بر تقویت اجتماعات ایمانی تصریح کرد: تقویت اجتماعات ایمانی یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ هویت اسلامی و ایمانی ما و از جمله مسئله حجاب و عفاف است. حجاب که پرچم حضرت صدیقه طاهره(س) است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ علی‌اکبری اظهار کرد: بانوان محجبه ما باید در اجتماعات ایمانی گوناگون و حضور اجتماعی با این پرچم فاطمی حضور پیدا کنند. سایر برادران و خواهران مومن ما در برنامه‌های گوناگون، نماز‌های جمعه، نماز‌های جماعت، اجتماعات ایمانی، مراسمات دهه ولایت و ان‌شاء‌الله برگزاری مراسم‌های محرم و صفر پرشور حضور جدی داشته باشید. این حضور به لطف خداوند متعال برای حفط ارزش‌ها این تعظیم شعائر الهی که بخشی از تقواست بسیار کمک کننده است.

 تحشیه :آری همانگونه که  حجه الاسلام  علی اکبری در خطبه های نماز عید قربان اشاره داشته اند در باره حجاب و عفاف نهادها، مسئولیت اول را در این زمینه دارند و ما نیز در این زمینه مسئولیت‌هایی داریم. آری ما نیز وظیفه ای داریم و  یکی از مهمترین وظایف ما  در باره حجاب و عفاف  تبیین  عقلانی و منطقی و ضرورت حجاب و عفاف است و به عبارت دیگر عمل به  جهاد تبیین در باره حجاب و عفاف  

لذا لااقل در تبیین ضرورت حجاب و عفاف نباید  گو نه ای قلم زنیم که به جای تبیین مساله حجاب و عفاف زمینه تاختن به حجاب و عفاف را رقم بزنیم؟!  

از این بابت این موضوع را مطرح می کنیم که حجه الاسلام زمانی گندمانی امام جمعه شهرستان کیار وامام جمعه وقت میمه و گویا رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وقت میمه درمطلبی، به مقوله  حجاب و عفاف پرداخته اند و در این باره این چنین نگاشته اند:

حجاب و عفاف

« واژه های آشنا و در عین حال غریبی که بخش مهمی از ادبیات دین و اخلاق ما را تشکیل می دهند و گاهی به مناسبتهایی یادآوری می شوند. حجاب به معنای پرده و حائل و در اصطلاح پوشیدن مواضع زینت از نامحرم و عفاف به معنای پاکدامنی و رعایت حدود می باشد.

تاکید قرآن کریم بر رعایت حجاب نشانه ی اهمیت آن و ایجاد نوعی مصونیت برای بانوان می باشد که در آیه ۵۹ سوره مبارکه احزاب به آن اشاره شده است.

بنابراین حجاب هم دلیل شرعی دارد و هم پشتوانه عقلی و تاریخی که عبارتنداز :

دلیل شرعی : آیات ۵۹ سوره مبارکه احزاب و ۳۱ سوره مبارکه نور

دلیل عقلی : حجاب همانند حفاظ و مانعی در برابر نامحرم است که برداشتن آن مانند باغ بدون دیوار است که آسیب پذیر می شود.

و پشتوانه ی تاریخی آن نیز پوشش زنان ایرانی قبل از اسلام که از لباسهای بلند و مناسب استفاده می نمودند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: در شب معراج زنانی را دیدم که به موهایشان آویزان شده اند  از علت آن سوال کردم پاسخ دادند بخاطر اینکه موهای خود را به نامحرم نشان داده اند.

البته مرد نیز باید حدود شرعی را رعایت کند و حق ندارد هر طور خواست در انظار عمومی ظاهر شود. انتظار می رود همه آحاد جامعه نسب به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب همت نمایند و بانوان محترمه نیز با رعایت پوشش مناسب اعتقاد و پایبندی به احکام الهی را ثابت و موجبات خوشحالی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را فراهم نمایند ......... تقدیم به بانوانی که با استفاده از چادر به هویت دینی و ملی خود احترام می گذارند. : بشنو از چادر که در توصیف زن ...»


جدای از قلم مبهم وسطحی بودن مطلب ایشان در باره حجاب و عفاف ، به گونه ای است که مغرضین  بر حجاب و عفاف بتازند ؛به خصوص دلیل عقلی که درباره حجاب  تحت این عنوان ذکر کرده اند که حجاب همانند حفاظ و مانعی در برابر نامحرم است که برداشتن آن مانند باغ بدون دیوار است که آسیب پذیر می شود.

این در حالی است که آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، امام جمعه موقت اصفهان و عضو خبرگان رهبری در کتاب «زیباتر از گل» به بیان ۲۰ دلیل عقلی و روانشناختی برای چادر به عنوان حجاب برتر   و در تبیین ضرورت حجاب و عفاف اشاره داشته که تبیین شایسته  و بایسته ای درباره حجاب و عفاف بوده و می باشد و  در باب ضرورت تبیین حجاب و عفاف  و جهاد تبیین در این باره باید به تبیین منطقی و عقلی  ضرورت حجاب و عفاف پرداخته و از قلم زدن  و بدون پشتوانه عقلی و منطقی  و هر گونه عملکردی که سبب تاختن به این مقوله شود بپرهیزیم

 

این نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید