پنچ کلید واژه مهم امام خمینی در سخنان سعید جلیلی


علیرضا کفایتیسه‌شنبه 03 اسفند 1400
10,5امتیاز علمی این اثر

​غربی ها با سه کلید واژه «آزادی، دموکراسی و حقوق بشر» افکار عمومی را اداره می کردند و شرقی ها با دو واژه «مبارزه با پرولتاریا با امپریالیسم و برابری» . 

امام 5 کلید واژه قرآنی را در مقابل آن پنج کلید واژه قرار دادند: اصل " امامت محوری " مهمترین کلید واژه بود ، سیستم امامت –امت ، حرف جهان شمول اسلامی بود که در عرصه سیاست احیا شد.

ده سال هر کاری کردیم یک رسانه غربی پیدا شود که بگوید" امام خمینی " نشد .همه میگفتند" آیت الله خمینی "

سال 59 به یکی از اساتید یهودی آلمان گفتم : استاد چرا رسانه های شما نمی گویند امام خمینی؟ خنده ای کرد و گفت :آخر ما بعضی چیز ها را متوجه شدیم ، کیفش را باز کرد یک کتاب در آورد . ترجمه آلمانی کتاب ولایت فقیه امام بود.

 گفت : آقای خمینی یک تئوری جهانی دارد ، وقتی ما بگوئیم "امام" ایشان بین کشور های دنیا شاخص می شود ، چون کلمه امام قابل ترجمه نیست . ولی وقتی بگوئیم " رهبر " این کلمه در فرهنگ غرب بار منفی دارد ، دیگر ما ایشان را کنار استالین و موسیلینی و هیتلر قرار می دهیم . کلمه رهبر به نفع ما و کلمه امام به نفع آقای خمینی است . از طرف دیگر اگر ایشان یک جایگاه دینی دارد ، ما به ایشان می گوئیم " آیت الله " اما امام یک بار معنوی دارد !! از طرفی ایشان آنطور می شود امام امت اسلامی که مسلمانان دنیا را دور خودش جمع بکند . با این صراحت این ها را به من گفت.

یک رسانه غربی یا شرقی را پیدا نمیکنید که گفته باشد " امام خمینی " .آن موقع ما امتحان کردیم رسانه های غربی آیا می پذیرند ما یک آگهی بدهیم به نام امام خمینی ؟ می خواستیم 60000 مارک بدهیم که یک آگهی چاپ کنند ، قبول نکردند. شهریور 58 که در مجلس خبرگان قانون اساسی شهید بهشتی کلمه امامت را در قانون اساسی گذاشت ، ریاست آن مجلس با آقای منتظری بود .امام خمینی گفت : شما نمی توانی مجلس را اداره کنی ، برو کنار ، آقای بهشتی اداره کند. وقتی شهید بهشتی آمد اصل پنجم را مطرح کند که ولی فقیه نائب امام زمان و امام امت اسلامی است ، کشور ریخت به هم ، بازرگان اعلام استعفای دسته جمعی را کرد . امیر انتظام اعلام کرد که مجلس خبرگان قانون اساسی باید منحل شود، سر یک کلمه کشور ریخت به هم !!

امامت محوری ، امت گرایی ، عدالت گستری و دو قطبی مستکبرین – مستضعفین اساس تئوری امام خمینی بود .

امام خمینی از دنیا رفتند ، آقای هاشمی رفسنجانی آمدند، پنج روز بعد از رحلت امام خمینی در دومین خطبه ی اولین نماز جمعه بعد از رحلت امام راجع به ولایت فقیه دو جمله گفتند : یک : ((ما نمی خواهیم بعد از رحلت امام خمینی به جانشین ایشان " امام " بگوییم ))

 اینهمه دعوا داشتیم با شرق و غرب ، امام حاضر شد شهید بهشتی را قربانی کند، برای این کلمه ،قانون اساسی پنج بار روی امامت ولی فقیه تاکید کرده ، امام این را از سال 48 مطرح کرده ، شما می گویی نمیخواهیم ؟ به اسم عزیز نگه داشتن امام خمینی به جانشینش نمیگوئیم امام!!! انگار یکی به شما بگوید من چون خیلی شما را دوست دارم ، افکار شما را میخواهم با شما دفن کنم !!! جمله دوم این بود : (( خبرگان مرجع تعیین نکرده است )) یعنی جانشین امام نه مرجع است نه امام .

وقتی انسان جای " امام " گذاشت " رهبر " ، "امت" شد "ملت".یعنی همان سیستم ملت – رهبر انگلیسی ها را پذیرفتیم و سیستم امت –امامت امام خمینی را کنار گذاشتیم . 

وقتی " امت " شد " ملت " ، عناصر امت یعنی " خواهران و برادران قرآنی " که وظایفی مثل امربه معروف و نهی از منکر نسبت به هم دارند ، تبدیل شدند به عناصر ملت یعنی " شهروند" و " هموطن".

 امام کلمه سوم یعنی " عدالت"، مقدس ترین کلمه ای که آقای هاشمی در دوران ریاست جمهوریشان ابداع و تحمیل کردند به نظام اسلامی ، کلمه " توسعه " بود .فرق عدالت و توسعه این بود که عدالت را خدا و پیامبر (ص) و علی (ع) تعریف می کنند ، اما توسعه را صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و صهیونیست های عالم .

در عرصه بین الملل هم دو کلید واژه قرآنی " مستکبرین "و"مستضعفین" را ایشان اصلاح کردند و گفتند " مستکبرین " فحش و توهین آمیز است !! به جایش بگوئیم "قدرت های جهانی"!!

خب وقتی بگوییم " مستکبرین" باید با آنها مبارزه کنی ، اما وقتی گفتید قدرت های جهانی باید با آنها تعامل کنی . " مستضعفین " را هم کردند " قشر آسیب پذیر ، یعنی آدم های بی عرضه ای که خودشان پذیرای آسیبند!!!

پنج کلید واژه امام خمینی که اساس گفتمان نهضت اسلامی بود ، توسط ایشان تغییر پیدا کرد به همان کلید واژه هایی که دشمنان می خواستند .

تا موقعی که واژه های قرآنی امام خمینی که راس آنها امام بودن ولی فقیه است ، احیا نشود ، هر کاری که بکنیم ، وصله پینه کردن است.

شما هر لعنی که به ..... بکنید ، اینقدر جگر دشمنان نمی سوزد که بگویید " امام خامنه ای "

مشکلی که هست همین است ، که همه می گویند ، "دیگران بگویند ما هم میگوییم" اصولگراها می گویند صدا و سیما شروع کند ، ماهم می گوییم !!صدا و سیما می گوید ما که از روحانیون نمی توانیم جلو بیفتیم ! روحانیون می گویند تا مدیران ارشد نظام خودشان نگویند که ما نمی توانیم جلوی مردم بگوییم ! مدیران ارشد می گویند وقتی جوانان انقلابی هم نمی گویند ، ما بگوییم و هزینه بدهیم ؟ و...

بعضی هم می گویند نگوییم چون قبلا کسی (حشمت الله طبرزدی) این کار را کرده و این کار در ذهن مردم سابقه ی خوبی ندارد . خوب خوب ها باید پرچمدار اینکار شوند که این کار به اسم آنها ثبت شود و آن سابقه پاک شود.

آیت الله سید محمد باقر حکیم میرود نجف ، از آنجا نامه می نویسد به حضرت آقا و در آن می گوید " آیت الله العظمی امام خامنه ای " یک هفته بعد شهیدش می کنند .آن مرد بزرگ می فهمد که باید از آنجا پیغام دهد " امام خامنه ای" . سید حسن نصراله می فهمد درسخت ترین شرایطی که دارد ، باید بگوید امام خامنه ای . ما اینجا نشسته ایم و نمیگوییم !!!

برگرفته از صحبت های دکتر سعید جلیلی

این نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید