بررسی عهد عتیق و دین یهود


محمد طه خیرخواهشنبه 11 تیر 1401
10,6امتیاز علمی این اثر

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله : چرایی و چگونگی تحریف در یهود، برشی از کتاب «پژوهشی در آیین مسیحیت"!

قبل از پرداختن به موضوع یهودیت باید از نویسنده کتاب"پژوهشی در آیین مسحیت" تشکری بکنیم

چون اکثر منبع ما از این کتاب است نویسند این کتاب یعنی حاج آقای کامل خیرخواه فوت کرده اند بنابراین برای شادی روح ایشان حمد و سوره قرائت کنیم!

1. قداست عهد عتیق

عهد عتیق که کتاب مقدس ملت یهود است از قسمت های متعددی تشکیل یافته است.

قسمتی از آن به نام اسفار خمسه یا پنتاتیوک معروف است

یونانیان مجموعه این کتاب را پنتاتیوک می نامند و امروزه کتاب ژوزه نیز بر آن ها افزورده شد.

برخی دیگر به" نبوات هفت گانه" و بعضی نیز به کتاب "تاریخ و داوری" و خلاصه قسمت چهارم آن به کتاب های "سرود و امثال و شعر" مشهور می باشد.

تذکر این نکته ضروری است که جملگی این کتاب ها نزد تمام فرقه های یهود، مقدس و آسمانی و مقبول نیستند ،

مثلا سامری ها فقط اسفارخمسه  حضرت موسی (علیه السلام)، کتاب یوشع و کتاب قضات بنی اسرائیل را معتبر و مقدس میدانند. و برای دیگر قسمت های عهد عتیق اعتباری قائل نیستند.

یهودیان عرب زبان نیز از عهد عتیق جز نسـخه "سبعینی" دیگر کتاب ها را قبول نداشته و ندارند ، ولی مسحیان مجموعه عهد عتیق را مقدس می پندارند.

** در اسنجا ذکر این نکته را ضروری  می دانیم که کتاب به اصطلاح آسمانی یهودیان در نزد مسیحیا قداست بیشتری دارد!

 2. نظر محققان درباره تحریف عهد عتیق چیست؟

عده فراوانی از نویسندگان محقق و مفسران کتب مذهبی قوم یهود و مسیح مانند " آدم کلارک" پس از تحقیق و تتبع بسیار به این حقیقت تلخ اعتراف کردند که تورات اصلی در همان فتنه ها و جنگ های اولیه فلسطین از بین رفته است.

ویل دورانت مورخ محقق می گوید: در حمله های سهمگینی که توسط بخت النصر و بعد از او به وسیله وانتیکوس در سال 161 پیش از میلاد به یهود و فلسطین شد، تمامی شهر های این مملکت و بنا های آن از جمله بیت المقدس با خاک هموار گردید .

هورن یکی دیگر از محققان می گوید: نسـخه اصلی تورات و الواح عشره پس از رحلت موسی (علیه السلام) در صندوق جا داشت و علمای بنی اسرائیل بنا بر وصیت موسی (علیه السلام) هر از گاهی آن را بیرون می آورند و برای قوم بنی اسرائیل می خواندند،

لیکن آن نسـخه با همان صندوق قرن ها قبل از میلاد مسیح طعمه جنگ ها و حوادت سهمگین شد و از بین رفت  و سپس جمعی که از جمله آنان عُزَیْر یا عَزْرا بود که با کمک گرفتن از محفوظات این و آن و مکتوبات پراکنده به نوشتن تورات جدیدی پرداختند.

* منبع: ریچارد سیمون، جاهلیت و اسلام ، (مبحث آیین یهود).

3. عهد عتیق و تصویری زننده از زندگی پر افتخار پیامبران

کتاب های به اصطلاح مقدس یهود، نه تنها پر از خرافات است، بلکه چهره زشتی از پیامبران و مردان الهی ترسیم کرده است که انسان را به کلی از آن ها و تعلیماتشان  بیگانه می کند.

یکی از دلایل روشن بر دست خوردگی همه کتاب ها عهد عتیق، تصویر زشتی است که این کتاب ها از انبیا نشان می دهد.

پیامبران که برای ارشاد انسان ها و تهذیب نفوس و در کوتاه سخن جهت تزکیه و تعلیم (سوره جمعه آیه 2 اشاره به تعلیم دارد.) از جانب خداوند به سوی آنان فرستاده شده اند باید خود الگوی فضائل انسانی و نمونه کامل پاکیزگی اخلاقی باشد تا امت  ایشان پیروی کند.


ما از مطالعه کنندگان گرامی می خواهیم اندکی حوصله به خرج دهند و عین این عبارات را که از کتاب های ملل یهود و مسیحی نقل می کنیم را با دقت بخوانند و سپس خود داوری نمایند که آیا می توان این کتاب ها را الهامی و آسمانی دانست؟

عبارات زننده عهد عتیق درباره حضرت داود این چنین است:

" یهوه خدای اسرائیل چنین میگوید: من تو را ( خطاب به داود است ) به پادشاهی مسیح (انتخاب) نمودم و من تو را از دست شاؤل رهایی دادم به خانه آقایت را به تو دادم و زنان آقای تو را به آغوش تو و خاندان اسرائیل و یهود را به تو عطا کردم و اگر این کم می بود چنین و چنان برای تو مزید می کردم، پس چرا کلام خداوند را خوار نموده، از نظر وی عمل بد به جا آوردی و ارویا را به شمشیر زده، زن او را برای خود به زنی گرفتی و او را با شمشیر بنی عمون به قتل رسانیدی، پس حال، شمشیر

از خانه تو هرگز دور نخواهد شد، به این علت که مرا تحقیر نموده، زن ارویا را گرفتی تا زن تو باشد، خداوند چنین می گوید این من از خانه خود بدی بر تو عارض خواهم گردانید و زنان تو را پیش چشم تو گرفته و به همسایه ات خواهم داد و او در نظر این آفتاب(در روز روشن و نزد مردم) با زنان تو خواهد خوابید ".

( کتاب دوم شموئیل. باب12)

آیا هیچ خردمندی باور می کند که پیامبری بزرگ و آسمانی چون داود به ناموس دیگری تجاوز کند؟ آیا درست است که خداوند ، داود را به فرض صحت آن نسبت ناروا ، تهدید کند که زنت را به دست دیگری خواهم سپرد تا پیش چشم تو با وی همخوابه شود، آیا چنین  انتقامی اشاعه فحشا و مخالفت عدالت الهی نیست؟


4. عهد عتیق با محتویاتی عاشقانه

از آنجا که گاهی عبارت ها در این کتاب چون عاشق و معشوق یکدیگر را مانند مصریان قدیم به ام خواهر و برادر خطاب می کنند ، امکان دارد که این گل یهودی در اسکندریه شکفته و روح آزادی آن را از کرانه های نیل چیده باشند.

 اصل آن هر چه بوده باید گفت که وجود آن در تورات خود به معمای دلربایی تشبیه شده است و ما نمی دانیم چگونه علمای دین یهود غافل مانده یا خود را به غفلت زده اجازه دادند که این غزل ها با آن همه عواطف شهوانی در آن کتاب درج شود 

و میان گفته های " اشعیای نبی"و سفر جامعه"  عباراتی مانند الفاظ زیر قرار بگیرد :

" محبوبم  مرا خطاب کرده گفت : ای محبوبه من ای زیبایی من برخیز و بیا ... محبوبم از آن من است و من از آن وی هستم .. ای دختران اورشلیم، شما را به غزل ها و آهو های صحرا قسم می دهم که محبوب مرا تا خودش نخواهد بیدار نکنید... ای محبوب من رخسار هایت به جواهر ها و گردنت به گردنبند ها چه بسیار زیباست ... مرا با قرص های کشمش تقویت دهید و مرا با سیب ها تازه سازید ، زیرا من بیمار عشق هستم... اینک تو یبا هستی ای محبوب من و چشمان تو مثل چشمان کبوتر است... " 

 ( منبع : تاریخ تمدن ج 1، ص 504)

با توجه به مطالب یاد شده و مضامین عاشقانه آن یا بد تر از آن که در عهد عتیق وجود دارد، بسیار طبیعی و به جاست که کتاب آسمانی مسلمانان برای روشن ساختن افکار عموم ملت یهود و مسیح، انحراف ها و تحریف هایی را که علما و رهبران روحانی آنان در کتاب های مذهبی ایشان به وجود آورده اند هشدار می دهد و شدیداً به آنان اعتراض می نماید و از جنایاتشان پرده بر می دارد.

قرآن مجید در یک جا ( سوره بقره آیه 79)  پیرامون انحراف علمای یهود و مسیحی و فلسفه تحریف هایی که به دست این پدران روحانی صورت گرفته چنین می فرماید:

فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لِيَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا يَكْسِبُونَ

پس واى بر كسانى كه كتاب [تحريف ‏شده‏ اى] با دستهاى خود مى ‏نويسند سپس مى‏ گويند اين از جانب خداست تا بدان بهاى ناچيزى به دست آرند پس واى بر ايشان از آنچه دست هايشان نوشته و واى بر ايشان از آنچه [از اين راه] به دست مى ‏آورند .

 5. ساختگی بودن عهد عتیق

حال با این همه ادله بر ساختگی بودن و آسمانی و الهامی نبودن کتاب نامقدس یهودیان آیا باز می توان گفت که که عهد عتیق  یک کتاب مقدس است؟

آیا با توجه توهین هایی که عهد عتیق به  پیامبرانی چون هارون ، ابراهیم و داود می توان گفت این کتاب یک کتاب آسمانی است؟

آیا فاسد نشان دادن پیامبران در عهد عتیق نشانه از ساختگی بودن این کتاب نیست؟

با این همه دلیل و سوالاتی پیرامون ساختگی بودن عهد عتیق باز انسان عاقلی پیدا می شود که عهد عتیق را کتابی مقدس بداند؟


ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ

با تشکر از وقتی که بابت خواندن مقاله کردید اگر سوالی پیرامون مقاله داشتید در قسمت گفتگو مطرح نمایید

خوشحال می شویم جواب دهیم ! با تشکر

 

 

این نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید