نگاهی ساده به تاثیر اعتقادات در غرب در زندگی


علیرضا کفایتیپنج‌شنبه 26 خرداد 1401
10,4امتیاز علمی این اثر

شبهه‌ای که معمولا مطرح می‌شود این است که مگر غربی‌ها اعتقاد به خدا ندارند؟ مگر اکثرا مسیحی نیستند؟ پس چرا در بسیاری از موارد مسیحی بودن آنها در رفتار و اعمال آنان تاثیرگذار نیست.  چرا در جوامع مسیحی نیز همجنسگرایی مطرح است؟

 پاسخ برمی‌گردد به فیلسوف‌های غربی که نقش اصلی در ایجاد تمدن غرب را داشتند. بد نیست با یک مثال ساده پاسخ این سوالات را ببینیم:

فرض کنید سوار بر ماشین هستید و به سوی مقصدی حرکت می‌کنید. در هنگام سفر با دوستتان که رانندهٔ ماشین هم هست، صحبت می‌کنید.

 شما بعد از یک ساعت مباحثه توانستید دوست خودتان را راضی به بد بودن فلان وزیر و مسئول بکنید. در نهایت چه دوستتان را قانع کرده باشید و چه نکرده باشید از همان جاده حرکت کرده و به همان مقصد حرکت می‌کنید. 

حال فرض کنید ناگهان به دلیل خاصی مجبور شوید به شهر دیگری بروید. با دوستتان صحبت می‌کنید و دوستتان راضی می‌شود که سریع برگردد و شما را به تهران برساند. اینجا چه شد؟ هم مسیر شما و هم مقصد شما به کل در این گفتگو تغییر می‌کند.
در مفهوم اعتقادات نیز همین مسئله مطرح است. 

اگر شما از مسیر دنیاپرستی و شهوت‌پرستی به سوی تباهی و فساد می‌روید و به وجود خداوند اعتقاد دارید، در اینجا اعتقاد شما می‌شود صرفا یک بحث که هیچ تاثیری در زندگی شما و مقصد نهایی شما نمی‌گذارد.

 نه مسیر زندگی و نه مقصد نهایی را عوض نمی‌کند. حتی اعتقاد شما به خدا به مرور ضعیف می‌شود. چرا که اعتقادتتان به عمل در نیامده‌است.

 همین است که در یک جامعهٔ سکولار رنگ و بویی از اعتقاداتی که دارند در عملشان نیست. و در نهایت نیز موجب فروپاشی همین اعتقادات می‌شود. همین می‌شود که تفکراتی مثل دئیسم و خدای بی‌عرضه در غرب شکل می‌گیرد. حتی قدرت‌های شر و شیطانی که مسیحیان و یهودیان به آن اعتقاد دارند قدرتش از خدایشان بیشتر است. خدا که در جامعه کم‌رنگ شود جامعه به چه روی می‌آورد؟ به شرک! به چندگانه‌پرستی! و کم کم به سوی کفر و انکار وجود خداوند.


اما اگر همین اعتقاد شما به خداوند باعث تغییر در مسیر زندگی شما و مقصد نهایی شما شود یعنی همان مثال دوم! این یعنی اسلام حقیقی ...! اگر شما به خداوند اعتقاد دارید، به پیامبر و اهل بیت اعتقاد دارید، اگر به معاد اعتقاد دارید این مسئله باید خودتان، خانوادهٔ شما، محلهٔ شما، اجتماع، حکومت ووو... را نیز دگرگون سازد. و این است مبنای اسلام و جمهوری اسلامی.

این نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید

آخرین گفتگو های این نوشته :

آفلاین
امیرحسین دادگسترمحقق
5 پاسخ
حاشیه بر مقالهآخرین بروزرسانی : 3 ماه پیش