صنایع چهارگانه و نقش آنها در قدرتمندی کشورها


سید صالح فتوحیسه‌شنبه 03 اسفند 1400

مقدمه 

در یک تعریف ساده و مختصر می توان گفت : علم عبارت است از مجموعه آگاهی منظم ما نسبت به امور و پدیده ها.
در این تعریف، آگاهی منظم به این نکته اشاره دارد که علم ما نسبت به یک پدیده به صورت اتفاقی یا تصادفی حاصل نمی شود. بلکه نتیجه استدلال‌ها، آزمایشات و تجارب می‌باشد.
قدرت به معنای نوعی از تسلط می باشد. به عبارتی کسی که قدرت دارد، دارای نیرویی است که می تواند بر دیگران تاثیر بگذارد و آنها را تحت تاثیر خود قرار دهد. همین تاثیر گذاری می‌تواند به گونه ای باشد که تاثیر پذیرفتگان از دارنده قدرت
اطاعت و فرمانبری کنند.
از نظر برتراند راسل، فیلسوف و ریاضی دان مشهور انگلیسی، قدرت یعنی پدید‌آوردن آثار مطلوب. بنابراین قدرت جنبه ای کمی و مادی دارد.
به عبارتی کشوری که دارای قدرت است می‌تواند آثار مطلوبی همچون رفاه، امنیت و توسعه را برای ملت خود فراهم کند.
قدرتمندی یک کشور در سطح ملی برای ملتش اقتدار ایجاد می کند و اثر مطلوبی برای یک ملت و دولت است.
در سطح بین الملل کشور دارای قدرت می‌تواند بر دیگر کشور‌ها تاثیر گذاری کند و در عرصه ی جهانی حکمرانی کند.
علم مهم ترین عامل رسیدن به قدرت و ثروت می باشد. تاریخ شاهد این نکته است که قدرت و ثروت حاصل دانش و علم است.
مردان علم، کسانی مانند نیوتون، گالیله و لاوازیه بودند که جوامع خرافاتی و بیمار گونه ی اروپایی را به جوامع پیشرفته و قدرتمند تبدیل کردند.

امروزه علم و پیشرفت‌های علمی یکی از مهم‌ترین مهم‌ترین فاکتور های کسب قدرت برای کشورها محسوب می‌شوند. همچنین میزان پیشرفت و دستاوردهای علمی یکی از شاخص‌های مهم در تقسیم بندی کشورها به توسعه یافته، کمتر توسعه یافته و توسعه نیافته است. به‌طور کلی ارتباط محکم و ناگسستنی بین علم و قدرت وجود دارد که هرکدام می‌توانند دیگری را تقویت کنند.

اعمال قدرت ​

قدرت کشور ها در عرصه ی بین الملل و اعمال نفوذ آنها در این عرصه به عوامل مختلفی همچون روابط سیاسی مطلوب،
سیاست گذاری های درست، روابط‌ اجتماعی و فرهنگی غنی، اقتصاد پویا و علم پیشرفته بستگی دارد اما در این میان یکی از مهم ترین فاکتور‌های رسیدن به قدرت، این است که یک کشور از نظر تولید علمی بسیار غنی و پیشرفته باشد.
می‌توان گفت: تولید علم و پیشرفت های علمی در زمینه‌های پزشکی، هوا و فضا، حمل و نقل و انرژی هسته ای که از مهم‌ترین صنایع هستند، بسیار در قدرتمندی یک کشور موثر می‌باشد.

به عبارتی صنایع مذکور جزء صنایع کلیدی و مهمی هستند که کشور‌ها با دستیابی به آنها و تقویت‌شان می‌توانند قدرت و نفوذ بیشتری در سطح بین‌المللی اعمال کنند.

​صنایع چهارگانه

صنعت پزشکی:

 صنعت پزشکی یکی از حیاتی ترین و مهم ترین علوم در جهان می‌باشد که نیازمند توسعه و پیشرفت فراوان است.همزمان با گسترش و پیشرفت صنعت  و کارخانجات در تمام نقاط جهان،
مشکلاتی مانند آلودگی آب و هوا، گرمای شدید زمین و تولید و انتشار بیش از حد گاز های گلخانه ای شکل گرفت که این عوامل ارتباط تنگاتنگی با سلامت و بهداشت دارند و بی شک این عوامل بیماری‌ها و خلل‌هایی را در جوامع انسانی ایجاد می‌کنند.
پیشرفت در زمینه ی  صنعت پزشکی و رشد و تولید علم در این زمینه می تواند بسیاری از مشکلات پیش آمده را حل کنید.
حمایت از نخبگان و دانشمندان عرصه ی پزشکی برای کشف روش‌های درمانی برای بیماری های مزمن و ناشناخته و یا تولید دارو برای بیماران خاص می‌تواند گام بلندی در پیشرفت پزشکی باشد.
پیشرفت در اکتشاف و تولید داروهای کمیاب و تجهیزات پزشکی برای بیماری‌های پیشرفته و خطرناک باعث می شود هنگامی که کشور در تحریم‌های شدیدی قرار می گیرد، نگرانی برای تامین دارو و یا تجهیزات نداشته باشد.
صنعت حمل و نقل: 

 قطعا اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات دانشمند انگلیسی در قرن ۱۷ نقشی مهمی را در توسعه و اختراع وسایل حمل و نقل ایفا کرد. بعد ها با گسترش جمعیت جهان و پیشرفت فناوری در این زمینه، وسایل حمل و نقلی پیشرفته تر و مدرن تری برای تامین نیاز بشر طراحی و ساخته شد.
مطمئنا دستیابی یک کشور به چرخه کامل حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی و دارا بودن زیر ساخت های مناسب حمل و نقلی، نقش مهمی در قدرتمندی آن کشور دارد.
برای مثال کشور های پیشرفته ای مثل چین، فرانسه، آلمان و آمریکا به پیشرفت های زیادی را در زمینه ی صنعت حمل و نقل دست یافته اند و همین پیشرفت ها باعث افزایش سطح رفاه در این کشور ها شده است و این رضایتمندی و رفاه، قدرت بین المللی این کشور ها را افزایش داده است.
صنعت هوا و فضا :

 می توان گفت یکی دیگر از مهم ترین و کاربردی ترین صنایع در جهان امروز، صنعت هوا و فضا است.
انسان ها ذات بی نهایت طلبی دارند و همواره به دنبال پیشرفت می‌باشند. در روزگاری که جوامع پیشرفت‌های قابل توجه ای در زمینه پزشکی کسب کرده بودند. شناخت موقعیت ناشناخته فضا برای دانشمندان مسئله ای حل نشده بود اما مدت زیادی طول نکشید تا دانشمندان توانستند، موقعیت ناشناخته ی فضا را کشف کرده و به آنجا سفر کنند.
همین مسئله آغازی بود برای ساخت اولین ماهواره ها توسط چین و روسیه و ساخت اولین شاتل فضایی برای کنکاش و جست و جو در فضا توسط آمریکا.
از این پس میل به شناخت موقعیت مجهول فضا در جوامع زیادی منتشر شد و جوامع دیگری تحقیقات خود را در این زمینه شروع
کردند. با گذشت زمان و پیشرفت کشورهای بزرگ که در این زمینه تحقیقات زیادی را انجام داده بودند، بسیاری از مشکلات در زمینه ارتباطات و اطلاعات برطرف شد.
مهم ترین دستاورد های صنعت هوا و فضا عبارتند از؛ توسعه و بهبود سیستم های ارتباطات و مخابراتی در اشکال مختلف موقعیت‌یابی، مکان یابی و دسترسی به شبکه عظیم اینترنت، توسعه ی علوم جغرافیایی و فراهم شدن امکان پیش بینی بسیاری از پدیده های جغرافیایی و ....
مطمئنا پیشرفت و توسعه ی کشور ها در این صنعا پرکاربرد، تاثیر بسزایی در قدرتمندی آنها دارد.
صنعت انرژی هسته ای :

 یکی دیگر از مهم ترین و تاثیر گذارترین صنایع جهان، صنعت انرژی هسته ای می باشد. پیشگامان این علم، دو دانشمند آلمانی به نام های اوتوهان و اشتراسمن بودند که در این زمینه تحقیقات فراوانی انجام داده اند و ماری کوری با کشف اورانیوم یکی دیگر از دانشمندانی بود که باعث توسعه و پیشرفت علم انرژی هسته ای شد.
در کل انرژی هسته ای به 2 بخش:شکافت و پیوست تقسیم می‌شود که بخش شکافت اتم،مهم ترین بخش علم هسته ای می‌باشد.
می توان گفت:علم هسته ای، یک صنعت  کلیدی برای توسعه وپیشرفت سایر علوم مانند پزشکی،کشاورزی،هوا و فضا و صنعت می باشد. از مهم ترین کاربرد علم هسته ای تولید برق از شکافتن اتم می باشد که یکی از مهم ترین و بهترین روش ها برای تولید برق است.
یکی از بخش های مهم این صنعت، بخش پزشکی هسته ای است که می توان از آن برای تولید انواع رادیوداروها  و تجهیزات پزشکی پیشرفته مانند ام.آر.ای سی.تی.اسکن استفاده نمود.
در اینجا باید نکته ای را خاطر نشان کرد اینکه یکی از کاربرد های علم هسته ای، تولید سلاح های هسته ای می باشد که خطر بسیار مهمی برای نوع بشر و نسل آن است. در اصل تولید سلاح های هسته ای امتیاز و قدرت منفی است که علم در اختیار قدرتمندان قرار می دهد.
این قدرت منفی باید از سوی کشورها و مجامع بین‌المللی به شدت محکوم شود تا به ابزاری برای جاه طلبان تبدیل نشود وصلح وامنیت را در جهان حاکم کند.
بی شک دستیابی یک کشور به دانش هسته ای می تواند کمکی بزرگ به توسعه آن کشور بکند وهمچنین عامل قدرتمندی آن در عرصه جهانی باشد.
نتیجه‌گیری 

پیشرفت و تولید علم در صنایع چهارگانه(پزشکی، حمل و نقل، هوا و فضا،انرژی هسته ای) باید به گونه های باشد که ابتدا باعث رونق و شکوفایی این علوم در سطح ملی شود و تا حد امکان یک کشور را در امکانات و فناوری های این علوم خودکفا و بی‌نیاز سازد.
گام بعدی در توسعه ی صنایع چهارگانه، این است که یک کشور فناوری‌ها و محصولات به دست آمده از این صنایع را به سراسر جهان صادر کند. به عبارتی سایر کشورها را در این زمینه ها به خود نیازمند سازد.مسلما با رعایت این فاکتورها، یک کشور می تواند در عرصه بین الملل قدرت و نفوذ زیادی داشته باشد.

پس با توجه به اهمیت و کاربردی که صنایع مذکور در توسعه و پیشرفت یک کشور دارند، می توان بیان کرد که صنایع چهارگانه، هندسه ی قدرت را می سازند.

این نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید