راه حل سیاسی جمهوری اسلامی در مسئله فلسطین چیست ؟


سعید بهرامییک‌شنبه 16 مرداد 1401
10,4امتیاز علمی این اثر

شاید خیلی ها فکر کنند که، جمهوری اسلامی، فقط در فکر جنگ نظامی برای حل مسئله فلسطین است.

این چنین نیست، حتی به جرات میتوان گفت راه حل اصلی جمهوری اسلامی، راحل نظامی نیست، و راه حل اصلی آن ، عموما مورد غفلت قرار میگیرد. حتی رسانه ها نیز کمتر آن را بازتاب داده اند.

مقدمه  :

در سال 1918 م بریتانیا توانست دولت عثمانی را شکست دهد و فلسیطین را اشغال کند ، از همان سال مقدمات استقرار  یهودیان در فلسطین را فراهم ساخت و یهودیان را مجهز و در فلسطین مستقر کرد 

 مردم فلسطین قیام های متعددی در همان دهه برای پایان اشغالگری ، انجام دادند اما بریتانیا ، این قیام ها را سرکوب کرد و هزاران نفر را کشت .

یهودیان خارجی ، اصلا مالک سرزمین های فلسطین نبودند و طبق تاریخ نهایتا 6 درصد خاک فلسطین را خریداری کردند ، و مضاف بر آن را اشغال کردند ، و با هر طرفندی شهرک های صهیون را توسعه میدادند . و این از مسلمات تاریخ است که مالک اصلی فلسطین ، بومیان فلسطینی هستند که از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده اند ، که عمده آنها مسیحی و مسلمان بودند .

در این سالها هدف اصلی غربی ها و صهیونیست ، تصرف کامل اراضی بوده حتی اگر به قیمت قتل عام تمام فلسطینیان تمام شود اما فلسطنیان ، با جان خود مقابل این اشغالگری ایستادگی کردند ، (از سنگ تا موشک) همین ایستادگی مداوم باعث شد که اشغالگران در مقاطی راحل های سیاسی بدهند تا بتوانند این قائله را با تلفات کمتری ، پایان دهند . و جلو مقاوت و موفقیت های بیشتر فلسطینیان را بگیرند.


راه حل های سیاسی اشغالگران

صهیونیست ها به پشتوانه آمریکا و انگلیس ، راه حل های سیاسی متفاوتی برای ، غلبه بر مقاومت ، پیشنهاد دادند . یکی مهمترین آنها معاهده ای موسوم به (معامله قرن) بود .

اما در این معاهده ها ، همیشه حقوق فلسطینیان ، نادیده گرفته می شد ، و برای همگان مشخص بود که این معاهده ها فقط برای متوقف ساختن فلسطینیان است . معاهده هایی که فلسطینیان را خلع سلاح میکرد و اشغالگری صهیونیست ها را به رسمیت می شناخت.

در این معاهده حتی ، حق بازگشت آوارگان فلسطینی نیز از آنان گرفته می شد.

جمهوری اسلامی ایران و فلسطین 

 موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این بوده که ، مسلما صهیونیست ها اشغالگر هستند و مردم غیر مسلح را به خاک و خون می کشند پس باید فلسطین را به بومیان خود فلسطین بدهند . و آنها حاکم باشند . تشکیل اسرائیل قطعا ،مشروع نیست و صهیونیست ها باید غرامت همه آوارگان و صد ها نفر که به خاک و خون کشیده شده اند را بدهد .


اما جهموری اسلامی قوی ترین راه حل سیاسی را برای حل این مسئله ارائه داده ، راه حلی که در مرحله اول مورد اتفاق خود غربی ها و بلکه تمام حکومت هاست ، اما وقتی این راه حل را در مورد فلسطین مطرح می شود، آنرا رد و انکار میکنند .

همه مردم جهان دمکراسی را قبول دارند ، و  مدافع دمکراسی نیز در وهله اول خود غربی ها هستند ،  و کشوری را که دمکراسی ندارند ، ناقض حقوق بشر میدانند و سخت ترین تحریم ها را علیه آن وضع میکنند و حتی به آن کشور لشکر کشی نظامی میکنند .

جمهوری اسلامی میگوید : دمکراسی را در فلسطین اجرا کنید؛ همان دمکراسی که مدافع آن هستید ، در واقع باید همه بومیان فلسطینی اعم از مسلمانان و مسیحیان و یهودیان که واقعا  بومی خود فلسطین اعم از آوارگان ، در همه پرسی شرکت کنند و نظام حاکم را خودشان انتخاب کنند .

چه راه حلی  از این منطقی تر ؟ مگر مدافع دمکراسی نیستید؟ پس چرا نمیگذارید بومیان فلسطین خودشان، حاکم را انتخاب کنند ؟

البته که مسلم است که رژیم صهیونیستی غاصب است ، اما اگر زیر بار نمی روند باید از همه بومیان و همه آوارگان (حدود 6 میلیون فلسطینی) ، همه پرسی شود که ، چه کسی حاکم باشد و حاکم قطعا باید از بومیان فلسطین باشد.

این راه حل را مقام معظم رهبری از دهه 70 بیان میکنند و همیشه بر آن تاکید داشتند .


- در پیام به کنگره حج در تاریخ 28 اردیبهشت 1372 فرمودند :

«​ اعلام راه حلّ مشخص جمهوری اسلامی درباره‌ی مسأله‌ی فلسطین، که عبارت است از انحلال رژیم غاصب صهیونیستی و تشکیل دولت فلسطینی، متشکل از خود فلسطینیان و همزیستی مسلمانان و مسیحیان و یهودیان در فلسطین.»


- بیانات در دیدار جمعی از آزادگان در تاریخ 28 مردار 1370 فرمودند :

«حل مسأله‌ی فلسطین به این است که دولت غاصب متلاشی بشود و از بین برود؛ صاحبان سرزمین بیایند و در آن‌جا حکومت تشکیل بدهند؛ و مسلمان و مسیحی و یهودی و هرچه هستند، با هم زندگی کنند»


- رهبری در ​پیام در پی برگزاری کنفرانس صلح خاورمیانه در تاریخ 25 مهر 1370 فرمودند:​

«به‌ هر تقدیر مسأله‌ی‌ فلسطین‌ یک‌ راه‌ حل‌ بیشتر ندارد و آن‌، تشکیل‌ دولتی‌ فلسطینی‌ در تمامی‌ سرزمین‌ فلسطین‌ است‌.»


 مشروح سخنان مقام معظم رهبری را در مورد راه حل مسئله فلسطین را می توانید در سایت رهبری مطالعه کنید :

فیش‌های راه حل مسئله فلسطیناین نوشته را به اشتراک بذارید :
کپی کردن لینک

گفتگو راه تعامل

اگر در مورد این نوشته سوالاتی دارید و یا اینکه فکر میکنید اشکالاتی دارد ، بهترین راه گفتگو مستقیم با نویسنده و سایر کاربران است

← حساب کاربری خود را ایجاد کرده و گفتگو را شروع کنید