آفلاین
امیرحسین دادگسترچهارشنبه 25 خرداد 1401

منابع تحقیق

بهتر بود منابع را ذکر می‌کردید. مثلا صرفا گفته بودید در اناجیل آمده، و این کافی نیست. 

تنها یک ارجاع دهی داده بودید و آن هم ایلی ایلی بود که بنده در کتاب مقدس نگاه کردم منبعش صحیح بود. و الّا خود من به شخصه به عنوان یک محقق  به منابع مبهمِ مابقی یاداشت اعتماد نکردم. 

آفلاین
سیدجواد موسوی حسینی 19 روز پیش

بله، درست می‌فرمایید؛

بعضی از گفته‌ها رو در چندین مقاله و کتب مختلف دیدم ولی ارجاعش رو هنوز نتونستم پیدا کنم...

البته اینطور هم نیست که فقط یک ارجاع وجود داشته باشد، ارجاعات زیر نیز وجود داشت :

در اناجیل معتبر چهار گانه آمده است که به هنگام حمله دشمنان به او، همه حواریون پابه فرار گذاشتند (در آن وقت جمیع شاگردان او را واگذارده بگریختند [انجیل متی / باب 26 / جمله 57])

- در اناجیل چهار گانه به این اتفاق اعتراف شده که: یهودا بعد از آن اتفاق دیگر دیده نشد و خود را انتحار کرد!!! [باب27 / شماره یا جمله6]

-  {....عیسی به آواز بلند صدا زده گفت: ایلی ایلی! لما سبقتنی؟ ---ترجمه---> الهی الهی چرا من رو ترک کردی؟!} [انجیل متی / باب 27 / جمله 46 و 46 ]و البته چند سایت دیگر هم بود که به دلیل فیلترینگ، پیوندش رو نذاشتم، که الان می‌گذارم...

2
آفلاین
سعید بهرامی 19 روز پیش

دقیقا من هم موافقم که ، یه نوشته خوب باید منابع رو ذکر کنه.

اما بهتر نیست که مطالب رو به دو دسته تقسیم کنیم ، یه وقتایی افرادی میخوان مطالب که جنبه تجربی تر داره منتشر کنن. البته منظورم مطلب مذکور نیست.

مثلا یکی از مطالب خود من با عنوان « ​بلوغ جنسی زودرس ، بلوغ اجتماعی و اقتصادی دیررس  » جنبه تجربی بیشتری داره.

البته اینکه میگم تجربی ، نه به این معنا که ارزش علمی ندارن ، اتفاقا ممکنه یک مطلب حاصل ساعتها فکر ، نویسنده باشد ، و اگر ما بهش میگیم مطلب تجربی ، صرفا یعنی ، بدون منبع خارجی.

و تیم علمی قدر هم قطعا در آینده بین این دو دست مقالات ، فرق خواهد گذاشت . 2
آفلاین
امیرحسین دادگستر 19 روز پیش

تقسیم بندی شما درست است. با اینحال باز هر دو نوع مقالات نیازمند منبع و ارجاع دهی هستند. اگر محققی با تفکر بسیار یا تحقیقی میدانی و آماری به مسئله ای جدید دست یافت لازم است، پیشینه این مسئله را بیان کند و یافته هایی که مؤید تفکرش هستند را نیز بنویسد.چنانچه در همه مقالات علمی اینگونه هست و بخشی در مقاله به نام بحث وجود داره که این مراحل طی خواهد شد. برای مثال به سایت گوگل محقق یا ایرانداک یا sid مراجعه شود و با جستجوی چند مقاله تجربی و آزمایشگاهی یا آماری یا کتابخانه ای قسمت بحث مطالعه شود.

2
برای شرکت در این گفتگو باید وارد سایت شوید.